insurtech 09.Mart.2020

Haberler > Alignment Healthcare, 135 milyon dolar yatırım topladı

Kaliforniya merkezli sağlık sigortası kuruluşu Alignment Healthcare, Forbes'a göre C Serisi finansmanında 135 milyon dolar topladı. Bağlamda Sağlık Hizmetleri, California ve Kuzey Carolina'da Medicare Advantage (MA) planları satıyor ve MA pazarı, yaşlıların geleneksel devlet hizmetinden ziyade özel sigorta şirketleri tarafından sunulan Medicare planlarını tercih etmelerini sağlıyor.

Yeni fonlama, Alignment'ın toplam fonlama miktarını 375 milyon dolara çıkarıyor ve insurtech firması bu taze sermayeyi MA pazarının varlığını hızlandırmak, platform ve plan tekliflerine yapılan yatırımları genişletmek için kullanmayı planlıyor.

Ancak Alignment, pazardaki agresif arayışında yalnız değil. Diğer insurtech'lerin de son zamanlarda MA genişlemesini takip ettiklerini gördük. Örneğin, Humana kısa bir süre önce MA hastaları için daha fazla birinci basamak sağlık merkezi kurmak üzere özel sermaye şirketiyle ortak girişim kurdu ve Bright Health, bu yılın başlarında Kaliforniya'daki varlığını genişletmek için insurtech Brand New Day'i satın aldı.

Ve giderek daha fazla oyuncu MA alanını takip ettikçe, Alignment’in yükselişinin tam olarak doğru zamanda gelmiş olabileceğini düşünüyoruz. 2020 Medicare kapsamı için açık kayıt döneminde 3.148 MA planı mevcuttu. Pazarın bu alanda faaliyet gösteren artan sayıda rakibe ayak uydurması gerekecektir. MA pazarı her zamankinden daha kalabalık hale geldikçe, Alignment gibi daha küçük sigorta şirketlerinin avantajlarını çeşitlendirmeleri gerektiğini düşünüyoruz. 

Örneğin, 2018 Accenture anketine göre dijital hizmetlerin ihtiyaçlarını karşılamadığı için MA üyelerinin sadece %1'i planları değiştirdi. Her zamankinden daha fazla MA seçeneğiyle sular altında kalan yaşlılarla, daha yaşlı MA oyuncularının yeni üyeler çekmesi için daha geleneksel ve kullanışlı faydalar sunmayı düşünüyoruz.

Örneğin Alignment, MA üyelerine sınırlı hareket kabiliyetine sahip yaşlılara hitap edebilecek kurum içi birincil bakıma erişmelerini sağlamak için daha önce yeni başlayan Heal ile bağlanmıştı. Ve benzer şekilde çeşitlendirilmiş, kolaylık odaklı faydalar sunmak, daha küçük sigorta şirketlerinin giderek artan kalabalık MA alanında, MA pazarının %26'sını yöneten UnitedHealthcare gibi büyük sigorta şirketlerinden ayrılması için anahtar olabilir.