insurtech 12.Mart.2020

Haberler > Chatbotlar insurtech'i nasıl etkiliyor?

Özellikle, yenilikçi insurtechs gelişmiş veri analizi, yapay zeka ve makine öğrenimi gibi en ileri teknolojileri uyguladığı için sigorta sektörü hızla gelişmektedir. Mesela, ELIZA adlı ilk sohbet botu, 1966'da MIT profesörü Joseph Weizenbaum tarafından inşa edilmişdi. Bir insan sohbetini simüle etmek için bir desen eşleştirme sistemi kullandı ve bir terapistin rolünü oynaması için tasarlanmış bir dizi senaryo yanıtı verdi.

Bugün, chatbot teknolojisi, sayısız sektördeki şirketlerin müşterileriyle etkileşime girmesinin, içerik dağıtımından konuşma e-ticaretine kadar her şeyi kapsayan uygulamalarının hayati bir parçasıdır. 2025 yılına kadar, küresel chatbot pazarının 1.25 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

BT hizmetleri şirketi Cognizant tarafından geçen yıl yayınlanan bir rapor, chatbotların dijital olarak dönüştürülmüş bir sigorta sektörünün merkezinde olduğunu düşünüyor. Sigorta süreçlerinde chatbotlar, iş modernizasyonu ve dijital müşteri deneyimine odaklanan birçok kurumsal girişimin ayrılmaz bir parçası haline gelmekte.

Chatbotların daha düşük işlem süresi ve daha hızlı çözünürlükle 7/24 özelleştirilmiş bir deneyim sunma yeteneğinin 2022 yılına kadar global olarak 8 milyar doların üzerinde tasarruf sağlaması bekleniyor. Yeni nesil insurtech firmalarında ise chatbotlar temel değer teklifinin bir parçası haline gelmiş durumda.

Bunun en güzel örneklerinden birisi ise Lemonade. New York merkezli, ABD pazarında patlayan ve ülkedeki kiracı sigortasının en iyi sağlayıcısı olan 2 milyar dolarlık bir girişim.

Lemonade CEO'su ve kurucu ortağı Daniel Schreiber, “İleriye baktığımızda, başarılı sigorta şirketinin 21. yüzyıl enkarnasyonunu yaratmayı amaçlıyoruz: nesiller boyu dayanabilecek sevilen küresel bir marka; dijital bir alt tabaka üzerine inşa edilmiş, daha hızlı ve daha verimli operasyonlar ve her zaman daha mutlu tüketiciler sağlayan bir organizasyon.” dedi.

Lemonade'in satış noktası aslında müşterilerine sunabileceği kişiselleştirme ve esneklik düzeyidir. Bunu başarmak için, uygulama tabanlı chatbotlarına büyük ölçüde güveniyor. Yapay zeka tarafından desteklenen bu botlar, doğrudan Lemonade uygulamasında müşteriler için kişiselleştirilmiş sigorta poliçeleri ve teklifleri oluşturabilir ya da çeşitli müşteri sorgularına ve işlem taleplerine hızlı bir şekilde yanıt verebilir.