insurtech 09.Mart.2020

Haberler > Insurtech, seyahat kapsamındaki boşluğu nasıl kapsıyor?

Fintech'in finans sektörünü nasıl modernleştirdiğine benzer şekilde insurtech çözümleri, verimsizlikleri azaltmak ve genel müşteri deneyimini iyileştirmek için makine öğrenimi, büyük veri, analiz ve gelişmiş yazılımların kullanılmasıyla sigorta endüstrisini değiştiriyor.

Insurtech endüstrisi, sigorta sektöründe stratejik avantajlar yaratmak için teknolojiyi kullanır. Bu teknoloji liderliğindeki şirketler, dijital çağda doğma avantajına sahiptir ve geleneksel sigorta şirketlerinin statükodan memnun olmasına karşın daha yeni teknolojileri ve yıkıcı stratejileri benimsemeye yatkındır.

Grand View Research'e göre, insurtech endüstrisi 2018'de 1,5 milyar ABD doları değerinde idi ve uzmanlar, %43 bileşik yıllık büyüme oranı yaşayacağını tahmin etti. Diğer analistler, endüstrinin 2023 yılına kadar 15.63 milyar ABD Doları değerinde olabileceğini tahmin ediyorlar. Buna karşılık, girişimci kapitalist destekli yatırım şirketlerinden gelen fintech yatırımı 2016 yılında 13.5 milyar dolardı ve 2019'a kadar dört katına çıkarak 55.3 milyar dolara ulaştı.

Piyasadaki boşlukları tespit ettikten sonra insurtech şirketleri, sorunları çözmek ve çeşitli bitişik endüstrilerdeki mevcut verimsizliklerden yararlanmak için teknolojiden yararlanırlar. Örneğin, yeni bir insurtech şirketi olan Tractable, otomobil sigortası hasar taleplerini iyileştirmek için çalışıyor. Şirketin platformu, hasar değerlendirmelerini yaparak, fotoğrafların kullanılmasıyla onarım maliyetlerini tahmin ederek ve talep sürecini hızlandırarak kaza ve felaket kurtarmayı kolaylaştırmak için yapay zekayı kullanıyor.

Technavio'ya göre, tatil kiralama pazarının 2024 yılına kadar 72.97 milyar ABD Doları değerinde olması ve kendi başına insurtech pazarı için uygun bir büyüme fırsatı sunması bekleniyor.

Buna rağmen, seyahat sigortası pazarında önemli bir fırsat bulunmaktadır. En popüler poliçelerin büyük bir kısmı sigortalı için yeterli koruma sağlayamamaktadır. Airbnb, Homeaway, nextTrip ve diğer geleneksel olmayan yerler gibi tatil kiralama şirketlerinin yükselişi nedeniyle, geleneksel olmayan tatil kiralamalarında meydana gelebilecek nüanslı durumları ele almak için tasarlanmış makul seyahat sigortası çözümlerine doğru artan bir eğilim gözlenmekte.

InsuraGuest zaten bu sorunu hafifletmek için büyük oteller ve Hostfully gibi tatil kiralama emlak yönetim sistemleri ile ortaklık kurmakta. Hostfully’nın başkanı ve kurucu ortağı David Jacoby konu hakkında, “Hostfully tatil kiralama sahiplerine yardımcı olmak için mülk yönetim platformunu sürekli olarak geliştiriyor,” şeklinde konuştu. Jacoby sözlerine, “Tedarikçilerimize InsuraGuest ve Ağırlama Sorumluluğu poliçesine eklenmesi, yöneticilerin bu özel konuk koruma poliçelerini sunarak mevcut yükümlülüklerini karşılanmış yükümlülüklere aktarmalarına yardımcı olacaktır.” şeklinde devam etti.

Büyük sağlayıcıların çoğu, her biri kendi şartları ve şartları olan çeşitli planlar sunar. Bununla birlikte, bu poliçeler genellikle son kullanıcılar için belirsizdir ve gezginle kapsama yükünü bırakarak çeşitli katmanlarda gelir. Bu poliçeler bazen iptal poliçeleri, önceden var olan koşullar için şartlar ve muhtemelen ek hariç tutmalar listesi içerir. Ayrıca, bu poliçeler genellikle kaybolan veya çalınan ekipman için yeterli kapsama alanı sağlayamaz.

Fakat, Insurtech çözümleri bu soruna farklı bir yaklaşım getiriyor. Doğrudan tüketicilere kapsama alanı satmak yerine, en büyük oteller, Hostfully, Airbnb mülk sahipleri ve yöneticileri ve konaklama endüstrisinde çalışan diğer şirketlerle ortaklık yapıyorlar. Poliçeler doğrudan tesise satılır ve kaldıkları süre boyunca konuklara uzatılır. InsuraGuest, 2019 yılında konuklarına özel sigorta kapsamı sağlamak için Wisp Resort ile ortaklık kurdu.

Yavaş hasar süreçlerinden etkisiz seyahat sigortası planlarına kadar her şey, tek bir amaçla doğan bir endüstrinin doğuşunda doruğa ulaşmıştır. Sigorta sektöründeki mevcut boşluklar, modern insurtech çözümlerinin bir sonraki inovasyon dalgasına başlamasına yol açtı. Seyahat sigortası ile InsuraGuest gibi yeni başlayanlar, tüm temas noktaları için daha iyi bir müşteri deneyimi sağlamaya çalışıyor. Şirket, tatil mülk sahipleri, oteller ve ağırlama endüstrisindeki diğer şirketler için sorumluluk ve maliyetleri azaltmanın yanı sıra tüketicilere ek kapsam ve tasarruflar sağlamanın yeni yollarını aramaya devam ediyor.